YumaazTreeService - Comparte conocimiento, aprende juntos Logo

In Matemáticas / Bachillerato | 2025-08-08

me ayudan por fa doy 5

Asked by davidsantiagol48

Answer (1)

1) 31 × 71   31 × 1  = 31   31 × 70 = 2,170   Total   = 31 + 2,170 = 2,201 ✅2) 95 × 48   95 × 8  = 760   95 × 40 = 3,800   Total   = 760 + 3,800 = 4,560 ✅3) 66 × 19   66 × 9  = 594   66 × 10 = 660   Total   = 594 + 660 = 1,254 ✅4) 26 × 71   26 × 1  = 26   26 × 70 = 1,820   Total   = 26 + 1,820 = 1,846 ✅5) 15 × 59   15 × 9  = 135   15 × 50 = 750   Total   = 135 + 750 = 885 ✅6) 75 × 62   75 × 2  = 150   75 × 60 = 4,500   Total   = 150 + 4,500 = 4,650 ✅7) 21 × 96   21 × 6  = 126   21 × 90 = 1,890   Total   = 126 + 1,890 = 2,016 ✅

Answered by Matthewwwww | 2025-08-08